Junior Best of Group - FCI II 1.Welkar Amigo Pimenta-Miniature Schnauzer Salt&Pepper-
Zabruskova-RUS
2.Leatherneck Northern Exposure-Bullmastiff--Grazina Chmelevskaja-LT
3.Germiona Nordom-Boxer--E. A. Ivanova-U
4.Iron Filipuv Dvur-Pyreneian Mountain Dog--Lenka Filipova -CZ
Junior Best of Group - FCI V
1.Gaia Lykaia Boreas-Siberian Husky--
Erine Antoniadou and Ioannis Christidis-GR
2.Sydspetsens Roy-X-Swedish Wallhound--Lena Jarming-S
3.Starlight's Status Symbol-Pomeranian--Suradej Eakviriyakit-Thailand
4.Abrazo Del Sol D'or-Podenco Ibicenco Rough Haired--
Petra Buva and Tomislav Klemencie-CRO
Junior Best of Group - FCI VIII
1.Light My Fire Da Pedra Da Anixa-Cao de Aqua Portuges--Laura Emily Browne -P
2.Sieger's Claim To Fame-English Springer Spaniel--Jessie-Vibe-Kaj Borregaar Madsen-DK
3.Zorrazo Pandora-Perro de Aqua Espanol--Tiina Lansimaki -FIN
4.Caci's Classic Vision-American Cocker Spaniel--
Lona and Henrik Vandel-DK
Best of Group - FCI II
1.Poison of Honey King of Helluland-Newfoundland--
Sonja and Vlado Krockovci-SK
2.Enferno van de Paterhoek-Bordeaux Dog--
Burnikkel, Swainston, Colman, De Croo-UK
3.Gran Vencedor Aragon -Great Swiss Dog--Andrey Klishas-RUS
4.Leatherneck Northern Exposure-Bullmastiff--Grazina Chmelevskaja-LT
Best of Group - FCI V
1.Starlight's My Sweet Dream-Pomeranian--Suradej Eakviriyakit-Thailand
2.Northgate's As You Like It-Pharaoh Hound--Jenny Hall-S
3.Bon Triumph Shans-Chow Chow--M. Vekovischeva-RUS
4.Mara-Shimas Koki's Kime Waza-Shiba Inu--Wilma Van Der Meer-NL
Best of Group - FCI VIII
1.Loch Mor Welldone-Labrador Retriever--Franco Barberi-I
2.Sieger's Claim To Fame-English Springer Spaniel--Jessie-Vibe-Kaj Borregaar Madsen-DK
3.Dewmist Silk Screen -Golden Retriever--Kozák Sándor-H
4.Statesman You Got It-American Cocker Spaniel--S. Vartainen, T. Elo, T. Narhi-FIN
BEST IN SHOW RESULTS - 05.10.2008
Junior Handling 9 - 13
1.Patrycja Wozniak - Shih Tzu
2.Babianskaité Kotryna - Golden Retriever
3.Kuzmin Valanetin - Black Giant Schnauzer
4.Irma Hungarova
Junior Handling 14 - 17
1.Matleena Myyrylainen - Miniature Schnauzer Salt & Pepper
2.Anna Paretskaya - American Stafforshire Terrier
3.Juraj Steviar - Barzoi
4.Latvis Viktorija - Alaskan Malamute
Best Junior Handler of the European Show 2008
1.Urté Tamaseviciuté (LT)
2.Alice Varchi (I) - Jack Russel Terrier
3.Mariska Huis - Parson Russel Terrier
4.Katerine Gronfeldt Kryh (DK)
Couples
1.Shih-Tzu pair---Malgorzata Patalas-PL
2.Welsh Corgi Pembroke pair---O. Shuvalova-RUS
3.Cavalier King Charles Spaniel pair---K. Kalliomaki-FIN
4.Old English Sheepdog pair---Karina Grigoryan -RUS
Breeders Group
1.de Chester-Bearded Collie--Jean-Paul Bernardi-F
2.Kudos-Miniature Poodle--Mikael Nilsson-S
3.Andval-Welsh Corgi Pembroke--Volkova-RUS
4.Saharanda-Bichon Havanais--Anette Ahlbom-Sahari-FIN
Progeny Group
1.Puszták Népe Szeles-Komondor--Robár János-H
2.Hardy-Flap's When Trumpets Fade-Bichon Frise--Stefan Harde-S
3.Ravnsager's Aka Osse Sut-Wire Standard Dachshund--
Hanne Andersen -DK
4.Beszédes A Midim Facér Fiú-Mudi--Erdélyi Jánosné-H
Baby Best of Day
1.Andvol Fregat Moei Mechty-Welsh Corgi Pembroke--Török Alexandra-H
2.Celestino -Miniature Poodle Black--Silvana Marcolina -I
3.Steppin To The Bad Side No Shatsuko-Austral Sheperd--
Richard Hellman-I
4.Frizzled Life Forrest-Bichon Frise--Pyatygina Lyudmyla-U
Puppy Best of Day
1.Hearty'S OMG I'm in Love-Shih-Tzu--Papitchaya Sukonnoi-Thailand
2.Sunrise Dragon Granada-Pekingese--E. Artemenko-RUS
3.Andvol Ulysses Sun Shining-Welsh Corgi Pembroke--O. Soboleva -RUS
4.Zetana Ot Mariny Kuranovoy-Smooth Standard Dachshund--
M. Kuranova-RUS
Veteran Best of Day
1.Freckle-Face Massimiliano-Wire Miniature Dachshund--
N. Lampen, T. Vuorio, J. Ultamo-FIN
2.Caro-Line's Curious C Columbus-Black Standard Poodle--
Elena Levina-RUS
3.Dex Zlatolcini-German Sheperd--Dusan Travinkar-SLO
4.Mecseki Bundás Ipoly-Komondor--Maria-Therezia Sokal-A
Best Hungarian Herding Dog
1.Hamzabégi Cimborám Bagó-Black Puli--Kállai Tiborné-H
2.Argentina-Téri Zsófi-Komondor--Wagner Edit-H
3.Gacsaj Pesta Jámbor-Kuvasz--Horváth Attila-H
4.Cseri Subás Maros -White Puli--Menyhárt István-H
Junior Best of Group - FCI I
1.Aba-Sámuel Legény-Komondor--Oláh László-H
2.Ginger Snap del Whymper Delle G. Jorasses-Austral Sheperd--
Chieko Sugiyama -E
3.Andvol Pinkerton-Welsh Corgi Pembroke--O. Shuvalova-RUS
4.Double Scotch Que Sera Sera-Bearded Collie--Giovanni Gallesio-I
Junior Best of Group - FCI IV
1.New Wave Especially for You -Wire Standard Dachshund--
Hanó Zsolt és Buday Napsugár-H
2.Alpheratz The Boss-Wire Kaninchen Dachshund--Enrique Boza-E
3.Kinchville Cecino Mumbo Jumbo-Smooth Miniature Dachshund--Shabalina Larisa-RUS
4.Toklarama's Desiree-Long Haired Kaninchen Dachshund-
Klara and Thomas Wastiaux-CZ
Junior Best of Group - FCI IX
1.Kudos Kournikova-Miniature Poodle Black--Olga Knorre-S
2.Mystic's Maximum Overdrive-Maltese--Szombathné Uitz Martina-H
3.Bocaguay Jabugo-French Bulldog--Victoria Cagigao Gonzalez-E
4.Quiggin's Pepita Picanta-Boston Terrier--Igor Mioc-HR
Best of Group - FCI I
1.Dragonheart-Welsh Corgi Pembroke--Chiara Ceredi-I
2.Veter Tavrii Fantom-As-South Russian Ovcharka--O. Aksenova-RUS
3.Reata's Kobayagi-Old English Sheepdog--Davor and Andrea Javor-HR
4.Une Petite Fee Triuli De L'Oustaou De Padel-Pyreneien Sheperd--Cristina Candussi -I
Best of Group - FCI IV
1.Bauchal's Oltraggio Al Pudore-Smooth Miniature Dachshund--Roberto Vincenzi-I
2.Tipp vom Golf-Smooth Standard Dachshund--Tóth Richárd-H
3.New Wave Especially for You -Wire Standard Dachshund--Hanó Zsolt és Buday Napsugár-H
4.Trésor v. d. Stoofhoeve-Smooth Kaninchen Dachshund--Angelique Boekholt - de Kunder-NL
Best of Group - FCI IX
1.A'Vigdors Bisquit Vencedor-French Bulldog--Andrey Klishas-RUS
2.Chic Choix Sky's The Limit-Lhasa Apso--Lauryna Rubikaite-LT
3.Silkwind Moonlight At Zahir-Toy Poodle--Shantaram kennel-I
4.Paray's Tabloid News-Bichon Frise--Pyatygina Lyudmyla-U
BABY BEST IN SHOW
1.Andvol Fregat Moei Mechty-Welsh Corgi Pembroke--Török Alexandra-H
2.Don Carlos is My Destiny-Basset Hound--
Burunkay Patricia and Kovacs Tamas-H
PUPPY BEST IN SHOW
1.Fearless Heart Zefir-Chow Chow--I. Zinovieva-EST
2.
VETERAN BEST IN SHOW
1.Viva Las Vegas Del Lago Degli Orsi. t.: Mihálovits István
2.Freckle-Face Massimiliano-Wire Miniature Dachshund-- N. Lampen, T. Vuorio, J. Ultamo-FIN
3.Fellon Stribrné Práni-Yorkshire Terrier--Alena Bystrinská-CZ
JUNIOR BEST IN SHOW
1.Aba-Sámuel Legény-Komondor--Oláh László-H
2.Kudos Kournikova-Miniature Poodle Black--Olga Knorre-S
3.Light My Fire Da Pedra Da Anixa-Cao de Aqua Portuges--Laura Emily Browne -P
4.New Wave Especially for You -Wire Standard Dachshund--Hanó Zsolt és Buday Napsugár-H
BEST IN SHOW
1.Dragonheart-Welsh Corgi Pembroke--Chiara Ceredi-I
2.Loch Mor Welldone-Labrador Retriever--Franco Barberi-I
3.Starlight's My Sweet Dream-Pomeranian--Suradej Eakviriyakit-Thailand
4.A'Vigdors Bisquit Vencedor-French Bulldog--Andrey Klishas-RUS